شنبه, 27 بهمن 1397

 

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان:

 

کشاورزان پایین دست سد اکباتان سطح زیرکشت را کاهش دهند

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان با تاکید بر اینکه تامین آب شرب همدان از سد اکباتان در اولویت قرار داد، گفت: کشاورزان پایین دست سد اکباتان سطح زیرکشت را کاهش دهند.  

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای همدان، مهندس منصور ستوده اظهار کرد: متاسفانه در ابتدای سال آبی 96-97 با کاهش شدید نزولات جوی و خشکسالی هواشناسی و هیدرولوژیکی مواجه هستیم.
وی افزود: این روند تاثیر نامطلوب به رواناب‌های سطحی و افت حجم مخزن سد اکباتان داشته است که بر این اساس خواستاریم کشاورزان و باغداران روستای آبشینه از کشت گیاهان پر آب طلب خودداری کرده و نسبت به کاهش سطح زیرکشت به طور جدی اقدام کنند.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان بیان کرد: لازم است باغداران از هر گونه اقدام در خصوص کشت‌های بهاره و تابستانه آن قسمت از اراضی که از سد اکباتان مشروب می‌شوند، خودداری کنند.
وی تصریح کرد: با توجه به اولویت مصرف آب سد اکباتان برای مصارف شرب، این شرکت هیچگونه تعهدی نسبت به تحویل آب برای کشت‌های مذکور ندارد.
ستوده در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه میزان بارش سال آبی گذشته در همدان بی‌نظیر بوده و در 20 سال گذشته چنین بارشی رخ نداده است گفت: به طور متوسط سالانه 6 میلیارد و 388 میلیون مترمکعب حجم نزولات جوی استان همدان است ولی از سوی با 67 درصد تبخیر در استان همدان مواجه هستیم.
وی حجم آب در دسترس استان همدان پس از تبخیر را 2 میلیارد و 680 میلیون مترمکعب اعلام کرد و گفت: سهم آب‌های زیرزمینی از این منابع تجدیدپذیر 1.948 میلیارد مترمکعب و سهم آب‌های سطحی 740 میلیون مترمکعب است.
مدیرعامل شرکت آب‌منطقه‌ای همدان با بیان اینکه همدان از ذخایر آبی مناسبی برخوردار است ولی باید صرفه‌جویی و رعایت الگوی مصرف در اولویت قرار گیرد و بد مصرفی را اصلاح کرد عنوان کرد: تلاش بر این است تا برای پایان امسال ذخیره مناسبی را در سدهای استان همدان نگه‌داشت تا دچار مشکل نشویم.

روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای همدان

منبع خبر: روابط عمومی شرکت اب منطقه ای همدان

دیدگاه کاربران