|  رنگ  |  + 0 -
ADA
بستن این پنجره
این سایت مطابق با استاندارهای ADA برای نابینایان مناسب‌سازی شده و سازگاری این استاندارد در بخش‌های مختلف لحاظ گردیده است.
بستن این پنجره

مدیریت منابع آب شهرستان رزن

شهرستان رزن

 

سرپرست مدیریت منابع آب شهرستان رزن و درگزین : محمدرضا شکوهی

آدرس: رزن، خیابان امام، نرسیده به میدان جهاد، جنب پست بانک

تلفن: 36225952 -081 ، 36222766 -081

فکس: 36225952-081

 

 

 

Description: http://www.ostan-hm.ir/Upimage/73429Raz01.JPG


 

- شهرستان رزن در گستره‌ای به وسعت 2729 کیلومتر مربع ، حدود 14% از مساحت استان همدان را به خود اختصاص داده است. این شهرستان بین مدار 35 درجه و 12 دقیقه تا 35 درجه و 43 دقیقه عرض شمالی و 48 درجه و 33 دقیقه تا 49 درجه و 27 دقیقه طول شرقی از نصف‌النهار گرینویچ قرار گرفته است این شهرستان از شمال به استان زنجان و قزوین و از شرق به استان مرکزی(شهرستان ساوه) ، از جنوب به شهرستان فامنین ، از سوی غرب به شهرستان کبودرآهنگ محدود می‌شود . رزن در سال 1368 از بخش به شهر و از سال 1373 به شهرستان ارتقاء یافته و در آن فرمانداری مستقر شده است.

شهرستان رزن بر اساس تقسیمات کشوری در سال 1371 دارای سه شهر به نامهای رزن ، قروه‌درجزین و دمق می‌باشد. همچنین دارای سه بخش به نامهای مرکزی ، قروه‌درجزین و سردرود و دارای 7 دهستان و 129 آبادی دارای سکنه می‌باشد.

 

جدول شماره (1)-تقسیمات کشوری شهرستان رزن بر اساس نتایج سرشماری 1390

 

خانوار

جمعیت (نفر)

موقعیت

ردیف

9572

35552

بخش مرکزی

1

11557

40251

بخش قروه درجزین

2

10491

40620

بخش سردرود

3

31620

116423

مجموع

4

 

 

اقلیم
آب و هوای شهرستان رزن نسبت به شهرهای دیگر استان سردتر می باشد . لیکن در تابستانها از آب و هوای معتدلی برخوردار است و میانگین درجه حرارت سالیانه آن به طور متوسط ۱۱ درجه سانتی گراد است. متوسط بارندگی سالیانه این شهرستان نیز حدود ۳۰۰ میلیمتر محاسبه شده است و در مجموع با توجه به تقسیم بندی آب و هوایی، آب و هوای شهرستان رزن سردو معتدل کوهستانی محسوب می شود.

 

ارتفاعات و ناهمواری ها
رزن در دشتی قرار گرفته است که اطراف آن را کوه هایی تشکیل می دهد که بخشی از آن جزء کوه های مرکزی ایران محسوب می شوند. در شمال این شهرستان رشته کوههای خرقان قرار گرفته که در جهت اصلی رشته کوه زاگرس قرار گرفته و دارای ارتفاع ۲۷۹۹ متر از سطح دریا می باشد. این رشته کوهها از قسمت شمالغرب شهرستان رزن وارد محدوده استان زنجان می شود ودر قسمت شرق وارد محدوده  استان مرکزی می شود بخشی از این رشته کوهها در محدوده آوج و آبگرم استان قزوین قرار دارد. در شهرستان رزن تعدادی کوههای پراکنده هم در نقاط مختلف آن وجوددارد مثلاً در شمال غرب شهرستان رزن کوههای بوقاطی قرار دارد که از نواحی دیدنی و توریستی منطقه محسوب می شود و از نظر گیاهان دارویی بسیار باارزش می باشد. بلند ترین قله آن 2825 متر از سطح دریا ارتفاع دارد.


وضعیت کشاورزی و دامپروری                                                                                                                 شهرستان رزن سهم قابل توجهی در تولیدات کشاورزی در استان همدان را دارد، این شهرستان با تولید ۷۰۷ هزار تن انواع محصول کشاورزی رتبه نخست تولیدهای این بخش را در استان همدان از آن خود کرده است. انواع تولیدات کشاورزی این شهرستان شامل گندم، جو، سیب زمینی، دانه روغنی، یونجه، سیفی جات و غیره می‌باشد.                                                                              مجموعه شهرستان دارای انواع باغ‌های میوه بخصوص باغات انگور می‌باشد که محصولات جانبی فراوانی از جمله شیره و کشمش از آنها تولید می‌شوند.

مزرعه پرورش اسب روستای مزرعه دیمور شهرستان رزن بزرگترین مرکز پرورش اسب غرب کشور است و بیش از دو هکتار وسعت دارد و سالانه ۱۵ کره اسب اصیل عرب در این مرکز متولد می‌شوند. در حال حاضر اسبهای اصیل ایرانی که در این مزرعه پرورش می‌یابند به شهرهای کرمان، یزد، اصفهان و رامهرمز فرستاده می‌شوند. همچنین این مزرعه اسب اصیل عرب را برای مسابقات کورس، زیبایی و استقامت پرورش می‌دهد.                                                                                                                                     در این شهرستان چندین مزرعه تولیدی گوشت طیور از جمله مزرعه پرورش شتر مرغ، بوقلمون، بلدرچین، وتعداد زیادی واحد مرغ داری و