شنبه, 27 بهمن 1397

 

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان:

 

2345 حلقه چاه فاقد پروانه در همدان فعال است

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان از ساماندهی 2 هزار و 345 حلقه چاه فاقد پروانه در استان همدان خبر داد.  

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای همدان، مهندس منصور ستوده اظهار کرد: یکی از منابع تامین آب شرب همدان، استفاده از چاه‌هاست که استفاده از این بخش هماهنگ شده و امسال نیز در برنامه قرار دارد.

وی بیان کرد: چاه‌های کشاورزی که در نزدیکی خطوط انتقال شرکت آبفاست برای اجاره با کشاورزان مذاکره می‌شود تا در اختیار آبرسانی قرار گیرد که سال گذشته این موضوع به خوبی بازخورد داشت.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان با اشاره به اینکه سطح چاه‌ها در دشت همدان ـ بهار به لحاظ برداشت‌ها و کم آبی چاه‌ها پایین آمده است، عنوان کرد: در حال حاضر 76 حلقه چاه فعال است ولی خیلی روی آن چاه‌ها نمی‌توان حساب کرد.

وی با اعلام اینکه برابر قوانین و مقررات چاه‌های حفاری شده بعد از سال 85 پر و منسوب‌المنفعه می‌شوند، عنوان کرد: در کبودراهنگ و رزن آمار پرونده‌های انسداد بالاست، در دولت‌های قبل از انسداد چاه‌های غیر مجاز حمایت نمی‌شد ولی در حال حاضر حمایت بالاست.

ستوده با اشاره به وضعیت مصرف آب عنوان کرد: با توجه به شرایط آبی کشور، بدمصرفی ما جوابگو نخواهد بود و باید از این وضعیت دست برداریم، دنیا تجارب خوبی در مصرف بهینه آب دارد و کارهای خوبی انجام شده است.

وی با بیان اینکه باید آب را به صورت بهینه مصرف کرد و الگوی کشت را تغییر داد، اظهار کرد: سد اکباتان در حال حاضر 9 میلیون و 500 هزار مترمکعب ذخیره آب دارد که سال گذشته 13 میلیون و 500 هزار مترمکعب بوده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان با اشاره به اینکه کمبود بارش‌ها مشهود بوده و در سه ماهه پاییز نیز با کاهش شدید بارندگی مواجه بودیم، افزود: گروه‌های گشت و بازرسی به بالادست اکباتان اعزام شدند تا از برداشت آب‌ها توسط کشاورزان جلوگیری شود، به همین دلیل قبلا 100 لیتر در ثانیه آب وارد سد می‌شد که در حال حاضر 540 لیتر در ثانیه وارد می‌شود.

وی با اشاره به تقسیم‌بندی چاه‌ها به دو دسته عنوان کرد: چاه‌های فاقد پروانه که قبل از 85 حفاری شدند به عنوان چاه‌های فاقد پروانه در آمار وزارت نیرو هستند.

ستوده با بیان اینکه این چاه‌ها باید در سامانه ثبت‌نام و مدارک تکمیل می‌کردند تا مجوز استفاده در راستای مصارف گلخانه‌ای به آنها داده شود، بیان کرد: دو هزار و 345 حلقه چاه‌ها فاقد پروانه در استان همدان وجود دارد که ساماندهی این چاه‌ها در دستور کار است.

روابط عمومی شرکت آب منطقه ای همدان

منبع خبر: روابط عمومی شرکت آب منطقه ای همدان

دیدگاه کاربران